Uni2 ønsker at få flere SMB-kunder

Uni2 blev 1. januar et selvstændigt aktieselskab i Tele2-koncernen. Samtidig er UNI2 blevet større gennem fusion med svenske X-Source.

Uni2 blev 1. januar et selvstændigt aktieselskab i Tele2-koncernen. Samtidig er UNI2 blevet større gennem fusion med svenske X-Source. Målet er at få flere mindre og mellemstore virksomheder til at udnytte konkurrence-fordelene ved hosting og desktop-management, forklares det.

De nye muskler, som UNI2 får gennem fusionen med X-Source, betyder, at UNI2 fremover kan tilbyde pc-arbejdspladsløsninger til fast pris som et supplement til de eksisterende hosting-løsninger målrettet de små og mellemstore virksomheder. Trods adskillelsen fra Tele2 i Danmark bor de to virksomheder stadig under samme tag, og UNI2 vil fortsat levere hosting til Tele2.

Administrerende direktør for UNI2 A/S, Daniel C. Elfort, pointerer, at det nye UNI2 har ambitioner på det voksende hosting-marked.

»Vi tror på, at der er et stort marked hos mindre og mellemstore virksomheder for højkompetente hosting- og desktop-løsninger i kombination med klare og faste prisstrukturer. Det marked vil vi udvikle og gå efter. De mindre og mellemstore virksomheder får efter vores vurdering stigende behov for driftsikre og ikke mindst skalerbare løsninger, som kan udvikle deres forretning. Samtidig tror vi på, at et enkelt og nemt samarbejdskoncept vil tiltale mange virksomheder i denne gruppe,« siger han.

UNI2, som Danmarks ældste internetudbyder, har været en del af Tele2 siden 1997, hvor Tele2 købte aktiviteterne i UNI-Cs internetafdeling af den danske stat og introducerede navnet UNI2 - men er altså nu et selvstændigt aktieselskab.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere