HP anklager firmaer for navnemisbrug

HP overvejer at går rettens vej for at standse fup-firmaer, der udlover falske præmier og sælger blæk under dække af at samarbejde med HP. Det skriver Erhvervsbladet i dag.

Hos HP må man i disse dage afvise flere kunder, der ringer og spørger hvornår de får tilsendt den PDA. Kunderne er nemlig blevet snydt af telefonsælgere, der påstår, at de ringer på vegne af HP.

Ifølge HPs direktør for printdivisionen, Michael Bjerregaard, er det bedrageri ved højlys dag.

Han fortæller til Ervhervsbladet, at HP over at tage retlige skridt for at stoppe de firmaer, der svigagtigt påstår, at de ringer på vegne af HP.

HPs kommunikationschef, Henrik Kirkeskov bekræfter overfor CRN, at HP føler sig groft generet af svindlerne.

»Det har et stort omfang. Vi bliver ringet op af rigtig mange mennesker, som spørger efter, hvor deres præmier er blevet af,« siger Kirkeskov.

Kunderne lokkes af fupsælgerne - under dække af at de har vundet en præmie fra HP - til at give oplysninger om deres virksomhed, som efterfølgende bliver brugt til at sende tilbud på billige forbrugsstoffer. Også her under dække af falske oplysninger.

»Fupfirmaerne fortæller at kunderne, at de kan sælge dem helt nye blækpatroner, som HP angiveligt netop har sendt på markedet, med dobbelt så stor kapacitet, som dem HP selv sælger i Danmark. Men det passer ikke. I sidste ende får kunderne bare almindelige patroner tilsendt,« siger Kirkeskov..

HPs kunder har navngivet tre firmanavne, som fupsælgerne har benyttet sig af: Det er International Office Supplies, Dansk Kontorforsyning og EOS.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest