Sauer-Danfoss erstatter hver fjerde pc med tynd klient

Hos Sauer-Danfoss skal medarbejderne nu skifte fra pc'er til tynde klienter.

Artikel top billede

I mange år har man talt om de tynde klienter som en billigere og mere miljøvenlig erstatning til dyre og strømslugende computere. Nu har Sauer-Danfoss i Nordborg taget fat på en meget stor udrulning af de små bokse.

Hos Sauer-Danfoss, som har mere end 6.000 medarbejdere, er man begyndt at udskifte sine arbejdsstationer med tynde klienter.

Sauer-Danfoss har beregnet at computerne er godt 43 procent billigere i anskaffelsespris, og samtidig forventer man at komme til at spare mange penge på et mindre strømforbrug. Desuden kræver de tynde klienter kun et minimum af vedligeholdelse.

I stedet for have sin egen harddisk med f.eks. Windows er den tynde klient i princippet bare en adgang til en central server, hvor brugeren forbinder til en virtual desktop som indeholder en standardpakke med programmer som sammen med Citrix XenApp giver en stor fleksibilitet.

”Vi er en produktionsvirksomhed og det betyder at vi har mange computere stående ude i produktionen, hvor de suger skidt og møg. Her er det selvfølgelig en stor fordel at bruge en tynd klient, som er en statisk enhed uden bevægelige dele. Hvis den endelig skulle gå i stykker, kan man bare udskifte den med en anden tynd klient i løbet af et par minutter, hvorefter brugeren er kørende igen,” siger Michael Dahl Thomsen fra Sauer-Danfoss.

Han tilføjer at det samtidig bliver lettere at administrere klienterne, fordi man ikke længere skal installere nye programmer på hver enkelt pc eller redde data, hvis en computer er gået ned.

Det anslås at op mod en fjerdedel af computerne på fabrikken i Nordborg og de forskellige afdelinger rundt om i verden kan udskiftes med tynde klienter. Det er altså ikke alle computerne, der kan skiftes ud. Nogle medarbejdere har eksempelvis brug for at anvende en bærbar computer til møder eller ude hos kunderne, og den kan selvsagt ikke erstattes med en tynd klient.

”Der er selvfølgelig situationer hvor tynde klienter ikke er så velegnede. Det gælder blandt andet for ingeniører der arbejder med high-end-grafik, hvor en almindelig desktop heller ikke er nok,” siger Michael Dahl Thomsen.

Gennem Citrix Access Gateway er der også mulighed for at tilbyde adgang til en ”virtuel desktop” fra en hvilken som helst anden computer i verden. Så medarbejderen kan i princippet også få adgang hjemmefra via sin private computer derhjemme.

Michael Dahl Thomsen fortæller at man forventer at udskifte 1.000-1.200 ud af omkring 5.000 computere hos virksomheden med tynde klienter.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S