Vagtskifte i DIFO - Mads Bryde Andersen stopper

Firmaet bag DK Hostmaster skal have ny formand.

Mads Bryde Andersen er ikke længere formand for Dansk Internet Forum. Det blev en kendsgerning efter generalforsamlingen i aftes.

Professor og dr.jur. Mads Bryde Andersen har ellers været synonym med foreningen som formand gennem 12 år, men nu har han selv valgt at stoppe for DIFO, der er foreningen bag DK Hostmaster, der administrerer det danske domæne.

Resten af den siddende bestyrelse blev genvalgt.

Som erstatning for Mads Bryde Andersen har DIFO fået en anden professor ved Københavns Universitet Henrik Udsen. Han er professor i IT-ret og desuden centerleder for center for informations- og innovationsret. I en pressemeddelelse udtaler han:

”Jeg er glæder mig til at skulle arbejde med DIFO. Jeg har gennem mit arbejde på København Universitet stor berøringsflade med mange af de problemstillinger, som DIFO arbejder med. Det er en sund og velfungerende forening, og jeg ser frem til at bidrage til den fortsatte udvikling af DIFO og vil samtidig benytte lejligheden til at takke Mads Bryde Andersen for hans enorme indsats for foreningen gennem 12 år.”

Mads Bryde Andersen tegnede især DIFOs ansigt og var den drivende kraft, da foreningen sikrede sig administratoinen af .dk-domænet foran udfordrerne DotDK i en hård valgkamp.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos