Man skal efterhånden lede langt for at finde en virksomhed, som ikke har sin egen hjemmeside på Internet. Mange private har også etableret en hjemmeside online. Men kun de færreste benytter muligheden for at sende informationer til mobiltelefoner, kaldet Wireless Application Protocol (WAP).
En WAP-hjemmeside er en samling almindelige web-dokumenter, der er kodet i et specielt sprog, Wireless Markup Language (WML). Et lille dansk webdesign-firma, Odd People, tilbyder nu gratis hosting af WAP-sites, både for privatpersoner og virksomheder.
Den nye tjeneste, QWAP, sætter ingen begrænsninger for, hvor mange sider man kan lægge ind på WAP-tjenesten, og brugerne bliver ikke generet med bannerreklamer eller andre reklamebudskaber på mobiltelefonens lille display.
Man behøver ikke lære det komplekse kodesprog WML, men kan benytte et interaktivt design-system hos QWAP. Odd People har også skabt et tegneværktøj, som kan anvendes til at skabe WAP-kompatible illustrationer, og der er adgang til et gratis arkiv med færdige billeder.
Det lille webfirma startede i midten af 2000 og har i dag fire ansatte.