Varer for en halv million kroner blev stjålet fra Humacs hovedbutik i København natten mellem søndag og mandag. Nu har Apple-forhandleren lagt serienumrene på stjålne varer ud på deres hjemmeside. Det sker med en opfordring til, at kunderne melder det til politiet, hvis de skulle få nys om de stjålne varer.
»Vi har valgt at offentliggøre serienumrene, fordi omfanget af tyveriet er så stort,« fortæller retail-manager hos Humac, Jesper Pedersen, til ComONs søstermedie CRN.
Han fortæller, at indbruddet, der var meget professionelt gennemført, stort set tømte lageret i Humac-butikken. Flere end 50 iPods og flere end 30 computere blev stjålet fra Humacbutikken på Vesterbrogade i København.
En så stor mængde stjålne varer mener Jesper Pedersen ikke kan undgå, at blive spottet, hvis folk holder øje, når de køber en mac eller iPod.
»Vi plejer ikke, at offentliggøre, hvis der er tale om små tyverier. Men i den her størrelsesorden, så er jeg ret sikker på, at der nok skal dukke noget op: Jeg ser Applefolk, som ret ærlige mennesker. Så jeg tror kun, det kan gavne os, hvis vi offentliggør serienumrene på nettet,« siger Jesper Pedersen.
Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.
AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...