Yahoo, Microsoft og Google går i sort af ukendte årsager

Flere store selskabers internetsider blev tirsdag nedlagt af en belastning, som man endnu ikke er sikker på årsagen til.

Flere store internetselskaber, heriblandt Yahoo, Microsoft og Google oplyser, at det i perioder ikke var muligt at opnå adgang til deres internetsider tirsdag.

Det kan skyldes et omfattende DOS-angreb, men kan også skyldes tekniske problemer hos selskabet Akamai Technologies.

Problemet stod på i omkring to timer, og Jeff Young, talsmand for Akamai Technologies, hævder, at overbelastningen skyldes et omfattende internationalt DOS-angreb mod internettets infrastruktur.

En af Akamai Technologies konkurrenter har dog en helt anden forklaring på problemerne. Ifølge Keynote skyldes problemerne tekniske fejl hos Akamai Technologies, som de forsøger at bortforklare ved at hævde, at siderne blev nedlagt grundet omfattende DOS-angreb.

Keynote vurderer, at problemerne kan skyldes, at Akamai Technologies er blevet udsat for et DOS-angreb, som har påvirket kundernes internetservices, men mener ikke, at der er tale om et angreb mod internettets infrastruktur.

Amit Yoran, chef for amerikanske Department of Homeland Security, ønsker ikke at kommentere påstanden om et muligt angreb eller omfanget af det. Samtidig påpeger CERT, at det endnu er for tidligt at stadfæste, hvad der var årsag til problemerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS