Yahoo, Microsoft og Google går i sort af ukendte årsager

Flere store selskabers internetsider blev tirsdag nedlagt af en belastning, som man endnu ikke er sikker på årsagen til.

Flere store internetselskaber, heriblandt Yahoo, Microsoft og Google oplyser, at det i perioder ikke var muligt at opnå adgang til deres internetsider tirsdag.

Det kan skyldes et omfattende DOS-angreb, men kan også skyldes tekniske problemer hos selskabet Akamai Technologies.

Problemet stod på i omkring to timer, og Jeff Young, talsmand for Akamai Technologies, hævder, at overbelastningen skyldes et omfattende internationalt DOS-angreb mod internettets infrastruktur.

En af Akamai Technologies konkurrenter har dog en helt anden forklaring på problemerne. Ifølge Keynote skyldes problemerne tekniske fejl hos Akamai Technologies, som de forsøger at bortforklare ved at hævde, at siderne blev nedlagt grundet omfattende DOS-angreb.

Keynote vurderer, at problemerne kan skyldes, at Akamai Technologies er blevet udsat for et DOS-angreb, som har påvirket kundernes internetservices, men mener ikke, at der er tale om et angreb mod internettets infrastruktur.

Amit Yoran, chef for amerikanske Department of Homeland Security, ønsker ikke at kommentere påstanden om et muligt angreb eller omfanget af det. Samtidig påpeger CERT, at det endnu er for tidligt at stadfæste, hvad der var årsag til problemerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job