Fortsat svigtende interesse for e-handelspris

90 virksomheder har meldt sig til dysten om e-handelsprisen 2005. Det er mere end en halvering i forhold til for to år siden.

På trods af nethandelen målt i kroner er i stor vækst, så går det den stik modsatte vej med virksomhedernes lyst til at dyste om hvem der har det bedste e-handelssite.

Således har kun 90 virksomheder meldt sig til kampen om e-handelsprisen 2005, som uddeles 10. februar næste år. Det er mere end en halvering i forhold til for to år siden, hvor 200 virksomheder deltog.

Hos arrangøren, IT-Brancheforeningen, tror man at den faldende interesse kan hænge sammen med at virksomhederne i højere grad tænker strategisk, når de deltager.

»E-handelsprisen er blevet et eftertragtet varemærke - og det er blevet en mere strategisk beslutning at deltage. Vi ser derfor færre, men større spillere, som vil vinde prisen,« siger administrerende direktør Jakob Lyngsø fra IT-Brancheforeningen, der uddeler prisen i samarbejde med sponsorer og partnere.

Blandt årets deltagere er Coop Danmark, IBM Food og Agro, Post Danmark A/S, Dansk Tipstjeneste, Rejseplanen, Århus Kommune og Jubii. Det er nu dommernes opgave i løbet af december og januar at vurdere deltagernes løsninger og finde vinderne.

E-handelsprisen uddeles i kategorierne "Bedste salg på Internet", "Forbrugernes e-pris", "Bedste e-service" samt "Bedste webside for fritids- og foreningsDanmark".

Desuden uddeles specialpriser til "bedste brug af e-læring", "mest innovative brug af lyd, billede og animation", "bedste løsning til mobil platform" samt til "dommernes darling".

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job