Zune er langt fra en iPod-dræber

Microsofts Zune har langt fra fået den start, som software-giganten håbede på. Apples iPod sælger stadig klart bedre.

Ambitionerne har fra start været store, efter at Microsoft annoncerede, at de ville lave en konkurrent til den evige rival Apples iPod. Musik-afspilleren med navnet Zune fik hurtigt tilnavnet »iPod-dræberen«. Det navn har den dog indtil videre haft meget svært ved at lave op til.

Thankgiving-weekenden, som netop er overstået, er traditionelt den største shoppings-weekend i USA og derfor giver tallene fra dette salg et godt billede af markedet.

Blandt de mest præcise tal er netbutikken Amazons. Deres tal viser, at Microsofts Zune har det meget svært.

Listen over salget for elektronikmarkedet viser, at de tre mest solgte produkter er iPod-modeller. I alt er 10 af de 25 mest solgte produkter iPod-modeller. Microsofts Zune ligger til gengæld på en 75. plads.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere