Cisco foreslår standard for videomøder

Nu kommer der en åben standard på markedet for telepresence-systemer.

Det er en besnærende tanke at holde videomøder på tværs af kontinenterne og spare udgifter og besvær med forretningsrejser – det er løftet bag de telepresence-systemer, som bl.a. Cisco sælger. Men de avancerede flerskærms-systemer med HD-video kræver typisk at begge parter bruge telepresence-udstyr fra den samme producent. Det svarer jo til, at man kun kan ringe til folk der har en telefon fra samme firma, og det er en uholdbar situation.

Nu inviterer Cisco til at skabe en åben standard inden for telepresence. Cisco har frigivet sin egen teknologi under navnet Telepresence Interoperability Protocol (TIP) og stiller den gratis til rådighed for konkurrenterne. Indtil videre har Tandberg (ejet af Cisco), Lifesize og Radvision underskrevet en aftale om at bruge teknologien. Flere andre af de store som HP mangler stadig.

Der findes allerede en mere simpel standard for videokonferencer kaldet H.323, som også understøttes i Ciscos produkter. Den bruges også til Voice-over-IP.

Men Cisco mener altså, at den nye Telepresence Interoperability Protocol (TIP) tilbyder langt større funktionalitet. Den sørger blandt andet for at styre, hvem der kan snakke hvornår og hvordan skærmindholdet bliver vist hos de enkelte deltagere.

Indtil videre er TIP ikke vedtaget som en formel åben standard, så der ligger et stykke arbejde forude for Cisco.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere