Gennembrud for DVD'en

Det digitale filmformat DVD har endelig fået et afgørende gennembrud i USA. Det kom ganske overraskende med cyberpunk-thrilleren The Matrix, der har solgt ikke mindre end 1.5 millioner eksemplarer siden udgivelsen i USA den 21. september - altså på bare to uger. Det gør filmen til den bedst sælgende DVD-titel nogen sinde, selv om den indtil videre kun er udgivet på det amerikanske marked.


Flere analytikere regnede med, at DVD'ens gennembrud kom med udgivelsen af James Cameron's blockbuster Titanic, der blev udgivet i starten af september i både USA og Europa. Men den sene udgivelse i forhold til biografpremieren, manglende markedsføring og mangelen på ekstra materiale på disken har gjort salget sløvt. De fleste DVD-titler er nemlig stoppet med ekstra-materiale i form af trailere, fraklippede scener og instruktørens kommentarer - og på Titanic DVD'en måtte man nøjes med biograftraileren.


The Matrix' succes regnes af amerikanske eksperter for at være DVD'ens gennembrud som videofilmens afløser. Sammenligninger mellem DVD og audio cd'en, der ligesom DVD'en skulle afløse et allerede eksisterende medie, nemlig vinylpladen, viser, at DVD-formatet vinder terræn cirka dobbelt så hurtigt som cd'en gjorde det i starten af firserne.


(Kilde: DVD Review)

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura