Kommunerne har ikke tid til it-forbedringer

De enorme udfordringer med at samle kommunernes mange it-programmer har overrasket og chokeret i hele det kommunale miljø.

Mange eksperter ser strukturreformen som en enestående lejlighed til at definere fundamentet for fremtidens digitale forvaltning. Men med kun 15 måneder til deadline har kommunerne rigeligt at se til alene med konvertering og sammenlægning. Der er ikke ressourcer til de digitale forbedringer, som ellers var en af intentionerne med strukturreformen. Det skriver StrukturMagasinet.

Kommunerne har hverken tid, penge eller medarbejdere til at gennemføre andet end de nødvendige tilpasninger af systemerne. Mantraet hedder nu sikker drift.

»Det, der foregår nu, er ikke smukt, men drevet af ren nød. Man får ikke gennemtænkt fremtidens it-arkitektur. Det er der ikke tid til længere,« siger Michael Karvø fra Center for Digital Forvaltning til StrukturMagasinet.

Fra politisk hold er det besluttet at de juridiske og administrative forandringer i forbindelse med strukturreformen skal være gennemført den 1. januar 2007. Det stiller kommunerne overfor en umulig opgave, hvis borgerservicen samtidig skal forbedres.

»Politikerne har simpelthen undervurderet omfanget af it-delen i strukturreformen og i stedet opfattet it som noget, der mere eller mindre kommer af sig selv,« siger Jacob Primault, Dansk IT.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect