Sony Ericsson præsenterer smartphone-afløser

Sony Ericsson har løftet sløret for afløseren til den populære smartphone P900. Sammen med to andre nye mobiltelefoner vil P910i være på gaden efter sommerferien.

Den japansk-svenske mobilproducent Sony Ericsson benyttede offentliggørelsen af selskabets kvartalsregnskab til at løfte sløret for tre nye mobiltelefoner, heriblandt afløseren til den populære smartphone P900.

P910i hedder den nye telefon, som blandt kommer med et lille tommelfinger-betjent tastatur på indersiden af låget. Forgængerne P800 og P900 har for alvor været med til at bringe SonyEricsson tilbage på den globale mobilscene og for alvor udfordret det øvrige smartphone-marked og det traditionelle pda-marked.

P910i forventes at være på hylderne i løbet af tredje kvartal. Samtidig præsenterede selskabet en telefon, Z500i, der er selskabets første Edge-telefon. Edge kaldes populært 2,5G-mobiltelefoni og giver hurtigere datahastigheder end traditionel GSM-mobiltelefoni uden helt at nå op på højde med 3G-telefoni også kaldet UMTS.

Endelig havde Sony Ericsson en kombineret telefon og kamera i hatten. Den nye K500i er en lillebror til K700i, som blev introduceret i foråret. Telefonen er et forsøg på at sammensmelte et digital kamera og en telefon sådan se det stadig ligner en telefon på den ene side og et kamera på den anden side.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere