Forbud mod usikre trådløse netværk

Amerikanske politikere foreslår nu at det skal være lovpligtigt at sikre sine trådløse netværk.

Lovgivere i den amerikanske by White Plains i forbundsstaten New York foreslår nu at virksomheder skal forpligtes til at sikre deres trådløse netværk. Et nyt lovforslag - det første af sin slags i USA - betyder at ejere af offentlige hotspots og kommercielle trådløse netværk kan straffes, hvis de forsømmer at installere elementær sikkerhed som f.eks. firewalls og kryptering. Loven skal gælde for alle netværk, der transporterer personrelaterede oplysninger.

»Folk er ikke klar over, hvor let det er at stjæle personlige informationer. Det kræver kun et eneste usikkert trådløst netværk. Dit kreditkortnummer, sygesikringsnummer, oplysninger om din bankkonto - alt er sårbart hvis den virksomhed der samler informationerne ikke har taget de nødvendige skridt for at sikre sig. En person der parkerer på gaden eller sidder i en nabobygning kan hacke sig ind i netværket og stjæle dine mest fortrolige data,« siger lokalpolitikeren Andy Spano, der har fremlagt forslaget.

På en tur gennem byen White Plains fandt eksperter mere end 248 trådløse netværk, hvoraf halvdelen manglede selv de mest basale sikkerheds-foranstaltninger. Det anslås at en tredjedel af alle virksomheder med trådløse netværk i USA er helt uden beskyttelse mod angreb.

Med den nye lov, der endnu ikke er foretaget, bliver virksomheder blandt andet forpligtet til at beskytte deres netværk med en firewall. De offentlige myndigheder vil til gengæld gennemføre en oplysningskampagne, der skal informere borgerne om risici i forbindelse med trådløse netværk.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job