Afdrag på 3G-licenser indbetalt

Alle fire indehavere af en dansk licens til 3G-telefoni har netop indbetalt deres årlige million-afdrag til staten.

71.249.100,07 kroner. Det er det nøjagtige beløb, som hver af de fire indehavere af en dansk 3G-licens netop har indbetalt til IT- og Telestyrelsen. De i alt over 280 millioner kroner er det årlige afdrag som TDC, HI3G, Telia og Orange skal slippe for at beholde deres licens til at måtte levere UMTS-telefoni, populært kaldet tredjegenerations telefoni, til danskerne.

De fire selskaber vandt licenserne for to år siden og indbetalte dengang hver 237,5 millioner kroner af de i alt 950 millioner som den danske stat vil have for hver af de fire UMTS-licenser. Resten af beløbet, omkring 712,5 millioner kroner, betales i afdrag over 10 år.

Endnu er det kun HI3G, der har iværksat konkrete planer om at gøre brug af licensen, i det de under navnet "3" forventer at kunne tilbyde 3G-telefoni til danskerne allerede inden nytår i år.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S