Telmore sætter loft på indbakke

Telmore sætter nu en begrænsning på hvor mange beskeder kunderne kan have på deres telefonsvarer.

Teleselskabet Telmore gør nu sin "luksus-telefonsvarer" Websvar en tand mindre attraktiv. Telefonsvareren giver kunderne mulighed for at lave specifikke svarbeskeder til opkald fra bestemte numre og tjekke beskederne på nettet.

Men nu ligger lavprisselskabet et loft over hvor mange megabyte plads hver enkelt kunde har til rådighed. Overskrider man 5 megabyte, så bliver gamle beskeder automatisk slettet og fremover bliver beskeder slettet efter 14 dage.

Det er faldet enkelte kunder for brystet, men Telmore sender aben videre til det selskab, som leverer tjenesten til Telmore.

»Det er noget som vi er blevet pålagt af udbyderen,« siger supportchef hos Telmore, Gitte Roskær, der forsøger at finde en acceptabel løsning for de kunder, der føler den nye praksis voldsomt generende.

Det er firmaet Sifira, der leverer tjenesten til Telmore.

»Der har hele tiden en kvota. Vi er dog først begyndt at håndhæve den nu, og det vil reelt først komme til udtryk, når man er langt over de 5 megabyte,« forklarer direktør i Sifira, Finn H. Krusholm, der anslår at det vil berøre under 40 Telmore-kunder.

Sifira leverer også telefonsvareren til Telmores konkurrent CBB og her er der det samme loft.

»Men det er stadig langt bedre end hos konkurrenter som Sonofon og TDC,« understreger Finn H. Krusholm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job