Bagle giver dobbelt hovedpine

Den ukendte programmør af ormevirussen Bagle.at har i løbet af få timer sluppet to varianter løs på nettet og dermed skabt forvirring hos brugere og sikkerheds-eksperter.

For anden gang på et døgn er en ny variant af ormevirussen Bagle sendt i omløb på nettet. Den første variant, Bagle.at, begyndte sin spredning fredag morgen og har allerede inficeret mange tusinde computere. Først efter flere timer var de fleste antivirus-producenter klar med signatur-opdateringer til deres programmer.

Men der er ikke tid til at puste ud for de hårdt plagede it-administratorer. Den næste variant, Bagle.au, er allerede sluppet løs.

Ifølge sikkerhedsekspert Diego d'Ambra fra SoftScan er den nye variant næsten identisk med forgængeren, men indpakningen er ændret for at snyde antivirus-programmerne. Derfor kan programmerne ikke genkende den nye variant uden en ny opdatering.

»Det er meget smart gjort at sende flere varianter ud lige efter hinanden. Den første internet-orm får hele opmærksomheden, mens den anden i ro og mag kan brede sig på på nettet,« siger Diego d'Ambra til ComON.

Han understreger at computeren først bliver inficeret i det øjeblik brugeren selv dobbeltklikker på ormefilen, som spredes gennem e-mail og fildelings-tjenester.

Den første variant, Bagle.at, bruger filnavne som Price eller Joke, mens endelsen kan være .com, .cpl., .exe eller scr.

Bagle.at er det første eksempel på en hurtigt-spredende ormevirus siden Microsofts Service Pack 2 til Windows XP blev frigivet. Men selvom pakken indeholder en lang række sikkerheds-forbedringer hjælper den ikke mod denne type virus.

»Det er ikke noget i Service Pack 2, som kan forhindre spredningen af denne form for internet-orm,« understreger Diego d'Ambra.

Hvis man allerede har opdateret sit antivirus-program manuelt én gang i dag for at fange Bagle.at, skal man huske at opdatere endnu en gang, så programmet også kan genkende den nye variant Bagle.au.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere