Microsoft: Mac OS er kedeligt og svært at bruge

Ny annonce hælder benzin på bålet.

Sommeren går på hæld, og snart begynder et nyt skoleår. Dermed kan vi også se frem til slagtilbud på computere til de nye studerende.

At det igen er tid til at kæmpe om computerkøberne, kan man se hos Microsoft, der netop har søsat en ny kampagne i USA.
Kampagnen har til formål at fremhæve de gode ting ved styresystemet Windows 7. Men der bliver alligevel plads til nogle nedladende bemærkninger om det konkurrerende Mac OS.

Microsoft anbefaler for eksempel køberne til at vælge PC frem for Mac, hvis de vil have mulighed for at spille flest mulige computerspil. Ifølge kampagnen skal man også vælge PC, hvis man vil have de bedste muligheder for at dele filer med andre og sikre sig størst mulig valgfrihed og kompatibilitet med andet hardware og software.

“Nogle hævder, at Macs er lette at betjene, men realiteten er nærmere, at læringskurven er ret stejl. Computere, der kører med Windows 7, fungerer på same made som de pc’ere , som du er vant til at bruge, så du er meget hurtigere i gang,” skriver Microsoft.

Det er tydeligt, at Microsofts marketingsafdeling gerne vil holde på de kunder, som er vant til Windows.

“Det er ikke alle funktioner, der virker på same made, hvis du er vant til en Mac. For eksempel er musen anderledes. Og de mange genvejstaster, som du er vant til, fungerer heller ikke på en Mac”.

“Det kan være vanskeligt at bruge Apples kontorpakke, hvis du deler dine filer med en pc. Dine dokumenter kan komme til at se anderledes ud, og dine regneark kan komme til at lave forkerte udregninger”.

Oplysningskampagnen ligger på et .com-domæne. Den drillende form for markedsføring er højst sandsynlig ulovlig i Danmark.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job