Smartphone er håndværkerens nye redskab

iPhone og Android-app skal gøre det lettere at være håndværker.

Artikel top billede

Telefonproducenterne har i mange år solgt simple, men særdeles hårdføre mobiltelefoner til hårdtarbejdende håndværkere, men nu er smartphones også på vej ned i Kansas-bukserne.

Byggegrossisten A & O Johansen (AO) håber at lokke deres normale kunder til at bruge en ny mobilapplikation til iOS og Android. Programmet er både en indgangsportal til AOs webbutik, og en form for gratis tidsregistreringssystem til håndværkere på farten.

Og der er mange tegn på, at muresvende, tømrere og blikkenslagere er klar til at bruge smartphones i dagligdagen.

“I morges havde vi haft 860 downloads af applikationen. Det er ret mange i så snæver en målgruppe, og programmet er endda slet ikke officielt lanceret endnu. Desuden er Nokia nærmest også holdt op med at lave de der gamle, solide håndværkertelefoner, for håndværkerne gider dem ikke. De vil hellere have smartphones. I forbindelse med udviklingen af denne app har vi gået rundt og spottet, hvad de bruger, og de er alle på smartphones” siger udviklingschef Søren Thingholm Jensen.

“Der er selvfølgelig stadig nogen, der bukker rør dagen lang, men der er også mange, der tager laptops med i marken. Et eller andet sted er håndværkere jo nogle af de mest mobile folk, så det giver god mening, at de kan klare så meget som muligt at deres forretning fra mobilen.”


Foursquare-agtigt registrering

AO forsøger ikke overraskende, at lokke brugerne til at handle hos grossistens forhandlere. Men mobilprogrammet til Android- og iPhone-telefoner har også en mindre kommerciel funktion. Det kan bruges til tidsregistrering.

“Checkin-funktionen er lidt som Foursquare eller Places i Facebook bare i et lukket miljø med nogle foruddefinerede placeringer. Hvis han er i nærheden af en byggeplads eller lignende, så kan han tjekke ind,” forklarer Søren Thingholm Jensen.

Hjemme hos mester kan man følge håndværkernes ind- og udtjekninger og downloade en logfil.

“Nogen gange kan der være behov for at dokumentere, at de ansatte rent faktisk mødte op ud hos en kunde kl 7.00 om morgenen. Det bliver pludselig nemt, når mester bare kan vise, hvornår hans ansatte tjekkede ind.”

Funktionen kan dog ikke fjerne snyd og slendrian fuldstændig.

"Der er jo andre systemer, som monterer GPS-enheder i bilerne. Vi har valgt at gøre det mere frivilligt, så de ansatte selv skal tjekke ind, fordi vi mere ser det som en hjælp til samarbejde i firmaerne frem for et overvågningsapparat," udviklingschef Søren Thingholm Jensen

De mobile applikationer er grunden til, at AO er blevet indstillet til prisen Videnstafet 2011, som Dansk Erhverv uddeler. De øvrige kandidater i kategorien Digital og Teknologi er: Netop, iPaper, Smartguy og webbureauet Hedal Kruse Brohus. Prisen overrækkes i næste uge.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS