Kunstige stemmer skal ligne brugerens

En ny undersøgelse viser, at folk bliver mere fortrolige med talende computerteknologier, når den kunstige stemme imiterer brugerens stemme. Denne konklusion understøtter en generel udvikling af computere, der skal ligne og forstå deres ejere.

En ny undersøgelse viser, at folk bliver mere fortrolige med talende computerteknologier, når den kunstige stemme imiterer brugerens stemme. Denne konklusion understøtter en generel udvikling af computere, der skal ligne og forstå deres ejere.

En undersøgelse udformet af japanske ATR Media Information Science Laboratories i Kyoto har brugt menneskets sociale relationer som grundlag for en undersøgelse, der afdækker, hvordan mennesker bliver mere fortrolige med computerteknologier, der taler til brugeren, som f.eks. robotter.

Udgangspunkt for undersøgelsen er et kommunikationsmønster, hvor det er påvist, at vi føler mere sympati for personer, når vi fornemmer, at de - ubevidst - imiterer vores måde at tale på.

Denne tese testede forskerne ved at sætte testpersoner til at arbejde med computeranimerede karakterer, der havde sproglige kvalifikationer svarende til et 1 år gammelt barn.

Efter at karaktererne havde hørt brugerens stemme, returnerede de lyde, der i forskellige grader imiterede brugerens talerytme, intonation og styrke. Herefter skulle brugeren vurdere, hvilke karakterer de betragtede som de mest samarbejdsvillige, mest intelligente, behjælpelige, venlige og sympatiske.

Ifølge forskerne fik de karakterer, der imiterede brugerens stemme bedst, tydeligvis flest point. Forskerne mener dermed at have bevist, at det ikke er det, man siger, men måden hvorpå man siger tingene, der er væsentligst, - også når det gælder computere.

Og hvad kan det så bruges til? Ifølge forsker Noriko Suzuki kan resultatet være med til at skabe et tættere bånd mellem mennesker og maskiner. F.eks. er mange mennesker utrygge ved robotter, men hvis robotternes stemmeleje ændres, kan det gøre folk mere fortrolige med robotter og andre talende computerteknologier.

Resultatet svarer overens med udvikling af andre teknikker, der på forskellige niveauer går ud på at lære computeren at forstå og ligne os mennesker.

Hidtil har forudsætningen for god kommunikation mellem os og vores computere hovedsageligt været afhængig af computerbrugerens evne til at forstå og anvende computeren. Nu går udviklingen den anden vej: computeren skal forstå og ligne sin ejermand.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S