Electronic Arts mister penge

På trods af en større omsætning taber spilgiganten Electronic Arts penge i stor stil. I sidste kvartal tabte firmaet hele 81 million dollar

Verdens måske største spilproducent Electronic Arts fortsætter med at tabe penge. Det viser det seneste kvartalsregnskab, som kom onsdag.

På trods af at salget er steget med 13 procent i forhold til samme kvartal sidste år, så man nu omsætter for 413 million dollar, har firmaet tabt hele 81 million dollar.

Ifølge analytikere hænger det store tab blandt andet sammen med, at både Playstation og Nintendo har nye spilmaskiner på vej, og derfor udskyder folk deres indkøb af spil.

Kilde: Digi.no




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere