TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Ubi Soft køber Blue Byte

Den tyske softwaresmedje Blue Byte er blevet overtaget af franske Ubi Soft.

Tyskland har ikke de store navne, når det gælder computerspil - med én undtagelse: Blue Byte Software. Firmaet står bag to af de mest solgte spilserier, økonomi-simulationen The Settlers og strategispillet Battle Isle. Blue Byte producerer også tennisspillet Great Courts, der kan spilles over Internet.


Firmaet er netop blevet overtaget af franske Ubi Soft, en producent af programmer til interaktiv underholdning. Prisen for opkøbet er ikke offentliggjort. Ubi Soft fortæller at The Settlers og Battle Isle skal lanceres på en række nye platforme, bl.a. Sony PlayStation 2 og Nintendo GameCube.


Blue Byte blev stiftet i 1988 af Thomas Hertzler og har i dag 64 ansatte, fordelt over tre afdelinger i Tyskland, England og USA. Firmaet har solgt over 2,7 mio. spil i The Settlers-serien og 650.000 spil i Battle Isle-serien. Den næste spiludgivelse, The Settlers IV, kommer den 28. februar.


Ubi Soft har ambitioner om at blive en af de største producenter indenfor interaktiv underholdning inden 2005. Det skal bl.a. gemmes strategiske opkøb. I august 2000 overtog Ubi Soft det amerikanske softwarefirma Red Storm Entertainment.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere