Fysisk barriere mellem Internet og Intranet

Et israelsk firma har udviklet et nyt sikkerhedssystem som beskytter firmaets interne netværk mod angreb fra Internet.

Whale Communications er på banen med en helt ny og anderledes løsning, "E-Gap". Firmaet med hovedsæde i Tel Aviv og kontor i New Jersey vil sælge systemet til virksomheder, som driver e-handel over Nettet. Ifølge Whale repræsenterer "E-Gap" en uovervindelig barriere for hackere - ihvertfald de næste fem år.


Systemet består af to servere; den ene forbindes til Internet, og den anden tilsluttes til det interne netværk, hvor følsomme oplysninger som f.eks. kreditkortdata bliver opbevaret. En "black box" i midten indeholder en hukommelses-enhed, der skifter mellem serverne.


Internet-brugeren mærker ikke noget, når man foretager sit indkøb, men adskillelsen af Internet og Intranet betyder at det er umuligt for hackere at komme ind på transaktions-serveren. "E-Gap" er mere end en firewall, fordi det er forberedt til at håndtere transaktioner og dataudveksling, mens de følsomme oplysninger samtidig bliver beskyttet.


Men Whale Communications er godt klar over, at ingen sikkerhedsløsninger er perfekte; det er blot et spørgsmål om tid, før en smart hacker knækker systemet. Det er dog endnu ikke sket med "E-Gap", men firmaet betegner alligevel løsningen som en platform i stedet for en applikation.


Platformen skal udbygges med autentificering, identifikation og database-sikkerhed - og hvis den bliver knækket, vil Whale blot udvikle en udvidelse, der øger sikkerheden. Det israelske firma siger samtidig at "E-Gap" skal supplere, men ikke erstatte de eksisterende sikkerhedsforanstaltninger, såsom SSL-kryptering.


Indtil videre er systemet solgt til 20 kunder, især større virksomheder og institutioner.


(Kilde: Wired)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere