Obama: Steve Jobs fortjener at være rig

Præsidenten mener at Steve Jobs er et paradeeksempel på den amerikanske drøm.

Artikel top billede

På et pressemøde i det Hvide Hus har præsident Barack Obama fremhævet Apple-chef Steve Jobs som et eksempel på en person, der fortjener at være rig. Præsidenten blev bedt om at kommentere den ulige fordeling af rigdommen i USA. Det skriver CNET.

Obama indrømmede, at de mest højtlønnede i landet – den øverste 1 procent – har en større andel af indkomsten og rigdommen end på noget tidspunkt siden 1920'erne.

Men han tilføjede at landets største styrke er den hårdtarbejdende middelklasse, hvor alle har en mulighed for at realisere den amerikanske drøm.

”Vi fejrer en person som Steve Jobs, der har skabt to eller tre forskellige revolutionerende produkter. Vi forventer at den person er velhavende, og det er en god ting. Vi ønsker det incitament. Det er en del af det frie marked,” sagde Obama.

Præsidenten henviste også til et møde med flere af it-branchens topchefer den 16. december, herunder Google-chef Eric Schmidt og Intels Paul Otellini.

”Det er nødvendigt for os at være i en dialog med den private sektor om, hvordan vi kan sikre at vi kan eksportere og sælge vores produkter i stedet for at købe eksportvarer fra andre lande. Hvordan kan vi sikre at fremtidens grønne teknologier kommer fra Amerika,” sagde Obama.

Samtidig bør det sikres, at succesfulde virksomheder investerer deres profitter i udvikling og nye arbejdspladser, mener han.
 

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S