Artikel top billede

Jolicloud kommer til iPad og Android

Det cloud-baserede styresystem skifter navn og online-desktoppen udvides nu til flere platforme.

ComON har tidligere skrevet om det cloud-baserede styresystem Jolicloud, som bygger på Linux. Nu har styresystemet skiftet navn til Joli OS for at undgå at blive forvekslet med firmaet Joliclouds andet produkt, en online-desktop. Denne desktop giver adgang til alle personlige filer, mapper og web-applikationer direkte i browseren. Desktoppen kører dermed selv som en web-applikation.

Samtidig fortæller Jolicloud, at desktoppen – som i øjeblikket er med i Chrome Web Store – snart kommer til flere nye platforme, herunder Android og iPad.

I øjeblikket fungerer Joliclouds web-applikation kun i Chrome browseren. Men firmaet fortæller, at den snart skal udvides til flere andre browsere, herunder Firefox 4 og Safari 5.

Den næste prioritet er iPad, hvor Jolicloud skal lanceres som en ”eksperimentel HTML5 konvertering”. Der bliver altså ikke tale om en applikation som kører under iOS.

Det ser ud til at Android har noget lavere prioritet for Jolicloud, og det er ikke oplyst hvornår præcis denne platform bliver understøttet.

Jolicloud beskriver selv sin mission som ”at skabe det perfekte OS til det moderne web”. Ifølge firmaets egne tal er mere end 300.000 brugere som har en Jolicloud-konto og den nyere Chrome Web app er installeret over 60.000 gange.

I firmaets officielle blog fremgår det også, at version 1.2 af Jolicloud kommer senere i denne uge.

Jolicloud blev oprindelig designet til et styresystem til netbooks. Men siden har firmaet skiftet strategi og man forsøger nu at markedsføre Joli OS som et cloud-baseret styresystem til ældre og langsomme computere. Selv 348 MB RAM skulle være nok til at få styresystemet til at køre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere