Printeren er en sladrehank

Ifølge en ny undersøgelse gør næsten halvdelen af de danske virksomheder ikke noget for at beskytte fortrolige dokumenter under udskrivning.

Følsomme dokumenter kan nemt havne i de forkerte hænder når filerne sendes til udskrivning - men alligevel har mange virksomheder ikke gjort noget for at beskytte dokumenterne. Det viser en ny undersøgelse, som Catinét har foretaget for Canon Danmark.

Problemet er størst hos de små virksomheder med op til fire ansatte, hvor halvdelen ikke gør noget for at beskytte deres fortrolige dokumenter.

»Små virksomheder føler sig trygge, fordi de er små. Men det er en falsk tryghed, for hvorfor skulle de ikke have fortrolige dokumenter, der ikke tåler alle og enhvers nysgerrige blikke? Hackernes søgeprogrammer afsøger jo automatisk internettet for mulige sikkerhedsbrist, og der bliver ikke skelnet mellem store og små virksomheder,« siger Nina W. Roll, marketingschef i Canon.

Blandt de adspurgte danske virksomheder svarer 5,2 procent, at de har sørget for, at man kun kan printe med brug af pinkode, mens 31,5 pct. har indstillet, at ikke udførte printjobs automatisk bliver slettet fra printeren. Hos 44,2 pct. bliver udskriftsjob automatisk slettet fra printerens harddisk efter udskrivning, mens 8,4 pct. sørger for at kryptere udskriftsjobs.

I gennemsnit er det 41 procent, der overhovedet ikke har implementeret nogen form for sikkerhedstiltag. Det betyder at der reelt er fri adgang til alle dokumenter, der har været printet eller kopieret.

»Forestil dig, at direktøren i en virksomhed beder om en komplet liste med alle de ansattes lønforhold. Den får han på en mail, som han sætter til udskrivning. Nu ringer telefonen imidlertid. Det er en stor kunde, som det er vigtigt at få talt med. I mellemtiden ligger den udskrevne lønningsliste ude i printeren til alles skue. Hvis direktøren havde haft et secure print, ville det ikke være sket,« siger Nina W. Roll.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network