Microsoft jagter pirater på netauktioner

Microsoft vil sagsøge pirater, der sælger ulovlige kopier af kommerciel software på netauktioner.

I et samarbejde med eBay vil Microsoft intensivere jagten på pirater, som profiterer på at sælge ulicenserede softwareprodukter.

»Vi ser mere og mere, at netauktioner bliver brugt som platform til at distribuere piratkopieret software til forbrugere,« siger Matt Lundy, der er en Microsofts senioradvokater til Cnet News.

På verdensplan har softwaregiganten indtil nu anmeldt mere end 50 tilfælde af pirater, der tjener tykt på at sælge kopieret software på netauktioner. Og det er især netmarkedet i USA, Tyskland og Holland, der interesserer Microsoft.

De fleste af søgsmålene retter sig primært mod sælgere, der har brugt netauktioner som eBay og lignende tjenester.

»Piratkopiering er et stort verdensomfattende problem. Målet med denne kampagne er at gå mere målrettet mod forretninger, der distribuerer piratkopieret software,« siger senioradvokat Matt Lundy.

Softwaregiganten har et samarbejde med eBay som årligt resulterer indgreb i cirka 50.000 auktioner, hvor man anser, at ophavsretten krænkes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere