It-medarbejdere får nyt tilbud om efteruddannelse

Universiteterne i Vestdanmark er gået sammen om en ny efteruddannelse for it-medarbejdere.

For at imødekomme de drastisk stigende krav til it-medarbejdernes kvalifikationer har fire vestdanske universiteter udviklet en ny uddannelse, Master i it, der netop har fået den officielle blåstempling af Videnskabsministeriet. Det nye tilbud om efteruddannelse skal gøre det muligt for it-medarbejdere at videreuddanne sig efter arbejdstid og tage den nyeste it-viden med hjem til virksomhederne.

»Hvis Danmark skal være en førende it-nation, som det er regeringens mål, er det nødvendigt løbende at udvikle og specialisere it-medarbejdernes kompetencer, så de er rustet til de kommende udfordringer. Derfor samler it-vest de vestdanske universiteters spidskompetencer inden for it og tilbyder langtidsholdbar it-viden gennem fagene på master i it,« siger Gitte Møldrup, direktør for it-vest.

De fire partnere i projektet er Handelshøjskolen i Århus, Aalborg Universitet, Syddansk Universitet og Aarhus Universitet. Uddannelsen er delt op i mindre enheder og kan tilpasses behovet hos den enkelte medarbejder og virksomhed. Studierne foregår via internet og i weekenderne.

En aktuel undersøgelse fra Prosa viser, at der er sket en markant stigning i kravene til de faglige og praktiske it-kompetencer i de sidste tre år. Fagforeningen hilser den nye uddannelse velkommen.

»Uddannelsen er bygget op, så fagene kan udbydes af de institutioner, der har de højeste kvalifikationer på de enkelte områder. I stedet for at stå med tre masteruddannelser i Nordjylland, på Fyn og i Sønderjylland, der er næsten ens og måske ikke kommer i gang, fordi der er for få tilmeldte, giver denne uddannelse den størst mulige udnyttelse af universiteternes ressourcer og det største udbud for de studerende,« siger Mads Kellermann, faglig sekretær i Prosa.

Den nye uddannelse henvender sig fortrinsvis til it-uddannede, der har brug for ny viden, men er også åben for personer med en anden uddannelsesmæssig baggrund. De studerende kan vælge fag fra de tre specialiseringer Softwarekonstruktion, Organisation og Interaktionsdesign & multimedier. Fagene kan sammensættes til en hel masteruddannelse, der giver titlen Master i it.

Tilbuddet om den nye uddannelse er landsdækkende og de første studerende starter til februar 2006.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S