Danskerne får millioner af ledige mobilnumre

IT- og Telestyrelsen frigiver nu 2,7 millioner gamle fastnet-numre for at undgå mangel på ledige numre til mobiltelefoner.

Danmark risikerer at løbe tør for mobiltelefonnumre inden længe. Derfor har IT- og Telestyrelsen nu besluttet at frigive 2,7 millioner gamle fastnetnumre, så de nu kan bruges på mobiltelefoner. Det skriver Berlingske Business.

Det er nummerserierne 42, 52 og 53, der nu bliver flyttet til mobilnettet. Dermed er der i alt 18,9 millioner mobilnumre til rådighed i Danmark.

»Vi har ikke stået og manglet numre, men vi har kunnet se, at hvis vi ikke gjorde noget, ville det ske. Nu burde der være nok en årrække endnu,« siger Allan Villadsen fra mobilkontoret i IT- og Telestyrelsen til Berlingske Business.

De seneste tal fra juni 2006 viser at der er flere mobilabonnementer end indbyggere i Danmark. Det skyldes blandt andet, at mange har adskillige mobiltelefoner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere