Kina skærper overvågning af trådløse net

Nu skal hoteller og restauranter i Kina overvåge trafikken i trådløse netværk.

Artikel top billede

Kina strammer nu grebet om nettet igen. Fremover skal restauranter, barer, hoteller og andre udbydere af offentlige trådløse hotspots forpligtes til at købe og installere et nyt statsligt overvågnings-system. Prisen for softwaren på op mod 20.000 kroner kan tvinge mange mindre udbydere til at lukke deres trådløse net. Det ventes især at ramme små cafeer, der næppe har råd til at betale det store beløb for overvågnings-softwaren.

Ligesom i mange andre lande er det efterhånden en selvfølge at kunne koble sig på nettet trådløst på restauranter og andre offentlige steder i Kina. Men det kan altså ændre sig nu. Myndighederne truer med at ejere af trådløse netværk kan risikere bøder eller få inddraget deres licens til at drive forretning, hvis de ikke installerer softwaren.

Det er uklart om Kina vil håndhæve de nye regler i andre byer end Beijing, hvor de allerede er trådt i kraft, skriver New York Times. Softwaren sørger angiveligt for at myndighederne kan se hvem der logger sig på de trådløse netværk og overvåge deres færden på nettet.

I forvejen er der meget streng internet-censur i Kina, som ellers er det land i verden der har flest internet-brugere. Det menes at mere end en million websteder bliver blokeret af myndighederne – herunder også skumle sites som Youtube, Facebook og Twitter.

Google har længe kæmpet med den kinesiske censur og besluttede til sidst at trække sig ud af Kina, hvor den nationale søgemaskine Baidu dominerer.

Der er kommet nye regler som begrænser privatpersoners mulighed for at oprette deres egne websider, og man skal fremvise sine id-papirer for at bruge nettet i offentlige internet-cafeer.

Det ser ud til at de nye regler skal lukke et af de sidste ”huller” i den kinesiske internet-mur – nemlig muligheden for at koble sig på nettet over offentlige trådløse net uden at skulle registrere sig først.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job