Wimax-leverandør vil stjæle engroskunder fra TDC

Skyline har allerede de første engroskunder i hus.

Artikel top billede

Telia, Telenor og mange andre firmaer er lejere på TDCs udbredte kobbernet, fordi kobbernettet er det mest finmaskede i landet. Men i fremtiden får teleselskaberne flere valgmuligheder.

Det vil Skyline sørge for.

Skyline, der udspringer af det randrusianske elselskab ELRO, har i de seneste år opbygget et net af Wimax-forbindelser, som snart strækker sig over hele landet. Nu skal netværket bruges til at nappe kunder fra TDC. Mens myndighederne måtte tvinge det gamle monopol til at åbne for nettet, lader Skyline andre leje sig ind på nettet helt frivilligt.

”Vi har hele tiden gang i aktiviteter, der kan gøre os til et alternativ til TDC og en konkurrent til ADSL-nettet. Det gør vi med Wimax, som er det trådløse alternativ til ADSL, der kan give synkrone hastigheder på 10 Mbit/s,” siger salgs- og erhvervschef Jan Bisgaard hos Skyline.

”Man hører tit folk sige, at der ikke er noget alternativ til TDC. Men det er der,” siger Jan Bisgaard.


TDC og os er ene om markedet

Skyline vil både have fat i sine egne private og erhvervskunder, men allerede nu servicerer firmaet også andre teleudbydere. For eksempel Nianet.

”Vores grundprodukt er henvendt det brede marked, men vi er også i stand til at hjælpe de kunder, som har behov for service level argreements og garanteret oppetid. Det kan vi med det, som vi kalder trådløs fiber. Den kan vi levere til vores kollegaer i mange erhvervsområder,” siger Jan Bisgaard.

Skylines backbone er fiberbaseret, så den trådløse forbindelse bruges kun den sidste afstand ud til kunderne. Det kan give hastigheder på helt op til 800 Mbit/s.

Skylines Wimax-opbygning giver andre teleselskaber mulighed for at sælge de nomadiske løsninger til deres kunder. Men Skyline har også fundet et andet nichemarked, som flere erhvervsvirksomheder i Danmark efterspørger.

"Vi kan tilbyde grænsesnittet E1. Det er godt nok lidt gammeldags, men nogle firmaer har stadig brug for det. For eksempel hvis de skal trække en forbindelse hjem fra udlandet. Det vil typisk være banker eller forsikringsselskaber, men altså typisk udenlandske firmaer med kontorer i Danmark. Snart lancerer vi også ISDN30, så vi kan tilbyde flere taletjenester," siger Jan Bisgaard.

 

Vi bruger ikke TDC længere

En af Skylines nye kunder er Nianet. Hos Nianet bruger man Skylines Wimax/FWA-net som en dobbeltsikring. Det har mange kunder taget godt i mod siden introduktionen i sommer.

”Vi bruger det som et kombinationsprodukt, hvor den primære forbindelse er vores fiber, men hvor kunder, der ønsker det, kan få en redundant failover-løsning via Wimax. Det tilbyder vi ikke, fordi vi mener, at fiberkabler bliver gravet over i tide og utide, men fordi vi for en ganske lille merpris kan give kunderne en god sikkerhed,” siger Rasmus Helmich, administrerende direktør for Nianet.

Til det formål har man tidligere købt sig til tjenester hos for eksempel TDC.

”Tidligere har kunder, som har ønsket failover-løsningen, fået en dsl-forbindelse, som vi ville have købt hos TDC. Så de har fået en væsentlig forbedring i kraft af, at det her er trådløst. For hvis det ene kabel er blevet gravet over, så er der stor risiko for at det andet også er blevet det,” siger Rasmus Helmich.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job