Cybercity: Lange udsigter til lavere bredbåndspriser

De danske bredbåndskunder må vente længe på lavere priser. Det mener Cybercity, der kritiserer at problemet med dobbeltdækning er fjernet fra et aktuelt lovforslag, som skal styrke konkurrencen på bredbånds-markedet.

Internet-udbyderen Cybercity kritiserer at løsningen på problemet med dobbeltdækning er fjernet fra Videnskabsministeriets netop fremsatte lovforslag om øget konkurrence på telemarkedet. I stedet kan en løsning nu tidligst være på plads i slutningen af 2006. Ifølge konkurrenterne får TDC en overbetaling, når der både er en traditionel stuetelefon og en bredbåndsforbindelse på den samme kobberforbindelse.

»Det ligner en stor, tung administrativ syltekrukke. Det er helt uacceptabelt, at Videnskabsministeriet og IT- og Telestyrelsen nu vil bruge yderligere et halvt år på at undersøge et problem, som har eksisteret de seneste fem år. Det betyder, at TDC snart har sikret sig en samlet overbetaling på én milliard kroner,« siger Jesper Hansen, udviklingsdirektør i Cybercity.

Ifølge en aktuel analyse har TDC opnået dobbeltdækning svarende til 500 millioner kroner fra 2000 til 2004. IT- og Telestyrelsen sendte et notat om dobbeltdækning med fire løsningsmodeller i høring for et halvt år siden. Den ene af modellerne blev taget med i et lovudkast, som også blev sendt i høring.

Men i det endelige lovforslag er dobbeltdækning taget ud, og der lægges i stedet op til en proces med analyser og høringer, der strækker sig over det næste halve år.

»Der skal simpelthen mere gang i processen. Ministeriet og styrelsen har været i gang med arbejdet i flere år, branchen er blevet hørt flere gange, og der er masser af erfaringer at trække på fra flere andre EU-lande, så det er ikke ukendt farvand. Arbejdet skal laves ordentligt, og vi skal have det rigtige resultat, men det nytter ikke, at ministeriet og styrelsen trækker processen unødigt i langdrag,« siger Jesper Hansen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S