Danske Mermaid går på børsen

Den danske skærmleverandør mermaid Technology forsøger nu at hente mellem 20 og 25 millioner kroner gennem en børsnotering.

Danske mermaid Technology forsøger nu at skaffe kapital gennem en notering på First North. Firmaet kæmpede med et millionunderskud i perioden fra 1998 til 2002, hvor Mermaid forsøgte sig som fladskærms-producent, men firmaet har siden formået at vende udviklingen og fokuserer i dag på at levere totalløsninger til Dynamisk Digital Skiltning (DDS), også kaldet narrowcasting eller instore-TV. Konceptet bygger på internetbaseret distribution af informationer til en enkelt eller en klynge af skærme.

»Til forskel fra broadcasting, som vi kender det fra radio og TV, er narrowcastingens force, at indholdet kan skræddersyes til modtageren og den specifikke brugssituation, som modtageren befinder sig i. DDS-markedet har i de seneste tre år oplevet en voldsom vækst, og i Danmark har vi endnu kun set en brøkdel af de mange anvendelses-muligheder, DDS-mediet lægger op til,« siger adm. direktør Henrik Johnsen.

Børsnoteringen skal understøtte selskabets vækststrategi om at blive førende på DDS-markedet i Nordeuropa og Mermaid forventer at hente mellem 20 og 25 millioner kroner.

»Mermaid technology går på First North for at hente kapital til den forestående internationalisering af virksomheden. Provenuet skal være med til at sikre, at vi kan udnytte det 'window of opportunity', som i øjeblikket findes på markederne i bl.a. Tyskland, Norge og Sverige,« siger Henrik Johnsen.

Det danske DDS-marked ventes at vokse fra 180 mio. kr. i 2006 til 320 mio. kr. i 2009. Blandt Mermaids kunder er Jyske Bank, Home og Danish Crown.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect