Danske Mermaid går på børsen

Den danske skærmleverandør mermaid Technology forsøger nu at hente mellem 20 og 25 millioner kroner gennem en børsnotering.

Danske mermaid Technology forsøger nu at skaffe kapital gennem en notering på First North. Firmaet kæmpede med et millionunderskud i perioden fra 1998 til 2002, hvor Mermaid forsøgte sig som fladskærms-producent, men firmaet har siden formået at vende udviklingen og fokuserer i dag på at levere totalløsninger til Dynamisk Digital Skiltning (DDS), også kaldet narrowcasting eller instore-TV. Konceptet bygger på internetbaseret distribution af informationer til en enkelt eller en klynge af skærme.

»Til forskel fra broadcasting, som vi kender det fra radio og TV, er narrowcastingens force, at indholdet kan skræddersyes til modtageren og den specifikke brugssituation, som modtageren befinder sig i. DDS-markedet har i de seneste tre år oplevet en voldsom vækst, og i Danmark har vi endnu kun set en brøkdel af de mange anvendelses-muligheder, DDS-mediet lægger op til,« siger adm. direktør Henrik Johnsen.

Børsnoteringen skal understøtte selskabets vækststrategi om at blive førende på DDS-markedet i Nordeuropa og Mermaid forventer at hente mellem 20 og 25 millioner kroner.

»Mermaid technology går på First North for at hente kapital til den forestående internationalisering af virksomheden. Provenuet skal være med til at sikre, at vi kan udnytte det 'window of opportunity', som i øjeblikket findes på markederne i bl.a. Tyskland, Norge og Sverige,« siger Henrik Johnsen.

Det danske DDS-marked ventes at vokse fra 180 mio. kr. i 2006 til 320 mio. kr. i 2009. Blandt Mermaids kunder er Jyske Bank, Home og Danish Crown.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job