TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Kritisk fejl hos Facebook og MySpace

En kritisk fejl i opload-programmer til MySpace og Facebook kan give uønsket adgang til din computer. De første forsøg er registreret, fortæller danske CSIS,

Hvis du har oploadet billeder til enten Facebook eller MySpace, bør du læse videre her.

It-kriminelle har nemlig fundet en måde at udnytte de to populære hjemmesider på.

Der er tale om en 0-dags sårbarhed i en ActiveX kontrol, der installeres i forbindelse med upload af billedupload, oplyser Peter Kruse, der er virusanalytiker hos CSIS.

CSIS har modtaget rapporter om, at sårbarheden allerede misbruges aktivt af it-kriminelle.

»Da både MySpace og Facebook er yderst populære tjenester - også hos mange brugere i danske virksomheder, betragter vi disse sårbarheder som høj risiko,« lyder advarslen fra Peter Kruse.

Problemet skyldes et buffer overflow i en ActiveX kontrol udviklet af Aurigma Imaging Technology og som specifikt anvendes i forbindelse med image-upload. Brugere af for eksempel MySpace og Facebook, som har uploadet billeder til deres personlige profil, har accepteret installation af den sårbare ActiveX kontrol. Det muliggør kørsel af vilkårlig kode, hvis brugeren kan lokkes til at besøge en fjendtligt webside.

Problemet findes i følgende komponenter:

- MySpace uploader "MySpaceUploader.ocx" med CLSID (48DD0448-9209-4F81-9F6D-D83562940134)

- Facebook Photo Uploader 4 "ImageUploader4.1.ocx" med CLSID (5C6698D9-7BE4-4122-8EC5-291D84DBD4A0).

Hvis it-kriminelle skal have held til at tvinge sig adgang til din eller dit firmas computere, skal javascripting være slået til i browseren, når du efterfølgende besøger den fjendtlige hjemmeside.

Yderligere oplysninger hos SecurityFocus:
[1]
[2]
[3]

Ifølge Peter Kruse er en patch af fejlen under udarbejdelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere