Jagten på ILOVEYOU-virusets bagmand er gået ind

Den amerikanske efterretningstjeneste FBI er sammen med den filipinske internetudbyder Sky Internet gået på jagt efter "Spider" – manden der står bag ILOVEYOU-viruset.

Den amerikanske efterretningstjeneste FBI er sammen med den filipinske internetudbyder Sky Internet gået på jagt efter "Spider" – manden der står bag ILOVEYOU-viruset, skriver News.com.


Sky Internet var ufrivilligt blevet vært for den VisualBasic-fil ILOVEYOU-viruset downloadede og eksekverede på inficerede maskiner. Men ifølge en tekniker fra Sky Internet indikerer logfiler, at filen stammer fra en anden Internet udbyder på Filipinerne.


En analyse, foretaget af firmaet Security Focus, viser, at ILOVEYOU-viruset replikerer sig selv på tre måder; gennem en vedhæftet fil på e-mail, gennem Internet Relay Chat (IRC) filoverførsler og gennem computere, der er forbundet i netværk.


Antivirus eksperter over hele verden er chokerede over den hurtige spredning af ILOVEYOU. Mikko Hypponen, der er ledende forsker i computersikkerhed hos firmaet F-Secure udtaler til News.com at han i sine ni år i antivirusbranchen aldrig har set noget så slemt.


De første rapporter om viruset indløb fra Norge omkring klokken 10 torsdag formiddag, og fire timer senere var der rapporteret om udbrud i 20 lande. Spredningen af viruset er ifølge F-Secure sket mere end dobbelt så hurtigt som da den frygtede Melissa-virus hærgede.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse