PlayStation 3 får større harddisk

Nu er det officielt. Sony har udstyret sin PlayStation 3 med en 80 GB harddisk, men den nye model kan indtil videre kun købes i Asien.

Efter længere tids spekulationer om en ny PlayStation 3-model har Sony Computer Entertainment (SCE) nu lanceret en version med 80 GB harddisk. Sony har hidtil solgt PS2 med 20 GB og 60 GB harddisk - den førstnævnte er dog under afvikling og bliver heller ikke solgt i Europa. Sony har tidligere selv indrømmet, at 20 GB er for lidt til PS3.

Den nye 80-GB PS3 kan købes i Korea fra den 16. juni og prisen bliver en smule højere end de nuværende modeller. Det vides ikke hvornår konsollen kommer til Europa eller USA.

Sony har tidligere sagt, at man kun vil sælge en model i Europa. Men det kan også betyde, at 60 GB-maskinen kommer til at udgå til fordel for den nye 80-GB-version.

PS3-brugere har dog også mulighed for selv at udskifte den indbyggede harddisk med en større model, i modsætning til Microsoft Xbox 360, hvor producenten har gjort det sværere at skifte til en større harddisk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere