Telestyrelse: Kritik skudt over målet

IT- og Telestyrelse afviser de seneste måneders kritik af styrelsen fra både branche og EU, men erkender at kommunikationen til omverdenen har været for dårlig.

IT- og Telestyrelsens direktør tager nu til genmæle over for den kritik, som både telebranchen og EU-Kommissionen har rettet mod styrelsen i de seneste måneder.

Styrelsens direktør Jørgen Abild Andersen mener at kritikken er uberettiget, men erkender at man har været for dårlige til at kommunikere med omverdenen.

»Vi har nok ikke været gode nok til at kommunikere, hvilke aktiviteter vi er i gang med,« siger Jørgen Abild Andersen til Jyllands-Posten.

Derfor har styrelsen nu udarbejdet et statusnotat, der viser hvad man rent faktisk går og pusler med blandt embedsmændene i styrelsens lokaler i Holsteinsgade på Østerbro i København. Notatet skal afspejle hvad styrelsen har i gang eller netop taget skridt til at iværksætte.

»Vi mener selv, at vi er ganske aktive,« siger Jørgen Abild Andersen og afviser dermed den klage om manglende handlekraft, som en række af TDC's konkurrenter på telemarkedet har rettet mod styrelsen.

Samtidig mener EU-Kommissionen at samarbejdet mellem IT- og Telestyrelsen og Konkurrencestyrelsen har været mangelfuldt. De to styrelser brugte i efteråret flere måneder i et slagsmål om bindingsperioder på mobiltelefoner.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS