I Asien må internet-brugerne fortsat indstille sig på lange ventetider. Et undersøisk kabel blev beskadiget under et jordskælv ved Taiwan den 26. december og reparations-arbejdet går kun langsomt fremad.
Selskabet Global Marine, der skal udføre reparationerne på kablet, fortæller at mangelfuldt udstyr og dårlige vejrforhold har forsinket arbejdet. Kablet ligger på 4.000 meters dybde og kan hverken nås med elektrisk udstyr eller robotter. En storm med bølger på 10-12 meter hærger samtidig i området.
Det kinesiske teleselskab China Telecom fortæller at 70 procent af internet-trafikken er blevet omlagt til alternative kanaler, som satellit-forbindelser, men de er både dyre og langsomme.
Derfor har de kinesiske internet-brugere i de sidste uger oplevet, at det tager lang tid at hente udenlandske websites. Ifølge avisen Shanghai Daily er ikke udsigt til, at situationen bliver bedre foreløbig.