Ny virus tester dit internet

En ny virus har en indbygget funktion, som tjekker, om dit bredbånd er værd at udnytte. Bobax har kun været i omløb i en lille uges tid, men findes allerede i fire varianter.

Bobax er den første orm med en indbygget funktion, som tjekker, om en inficeret computer er tilkoblet en bredbåndsforbindelse, som er så effektiv, at den er værd at udnytte til udsendelse af spam.

Bobax har kun været i omløb i en lille uges tid, men findes allerede i fire varianter. Den udnytter huller Windows til spredning, men vurderes ikke at opnå nogen nævneværdig udbredelse, da den udnytter ældre sårbarheder, som allerede er blevet udnyttede til spredning af andre virusser. Derfor har mange virksomheder og private allerede lukket de sårbarheder, som Bobax udnytter.

Ormens funktioner viser, at virusprogrammører og spammere har kontrol over mere end nok af computere på verdensbasis til at opfylde deres behov. Nu gælder det om at få kontrol over, hvilke computere er mest velegnede til deres formål.

»Spammerne har så mange maskiner at vælge imellem, at de nu kan tillade sig den luksus at udvælge de bedste, nemlig de hurtigste maskiner med det bedste bredbånd,« siger Mikko Hyppönen, F-Secure til nyhedstjenesten ZDNews.

Virussen udfører bredbåndstesten ved at beordre den inficerede computer til at downlaode en stor fil, og dermed få adgang til statistiske data om bredbåndsopkoblingen.

Hyppönen gør opmærksom på, at de computere, som i øjeblikket er mest udsatte for at blive inficeret med Bobax, er helt nye computere med Windows, som endnu ikke har fået installeret de seneste sikkerhedsopdateringer fra Microsoft.

Annonce

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse