Acer: Pc-priser falder med 10 procent

Pc-producenten Acer forudsiger at priserne falder med 10 procent i år.

Pc-købere kan glæde sig til billigere computere i den kommende tid. Acer forventer at computerpriserne i gennemsnit vil falde med 10 procent i 2007. Det fortæller selskabets direktør, Gianfranco Lanci, i et interview med Reuters.

Lanci har tidligere forudsagt, at kampen om pc-markedet bliver så hård, at kun de fire største producenter vil overleve. De fire store er Hewlett Packard, Dell, Lenovo - og Acer.

Målet for Acer er at vokse fire gange hurtigere end markedet i 2007, fortæller Lanci. Det ventes at pc-markedet vil vokse med 10 procent, og Acer satser dermed på en vækst på 40 pct.

Det ville sikre Acer en markedsandel på 8,5 procent af verdensmarkedet, og dermed ville selskabet erobre tredjepladsen for næsen af Lenovo.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere