It-sikkerhed på atomkraftværker skal undersøges

Efter ulykken i Japan er de tyske myndigheder klar med nye skrappe sikkerhedskrav. Sporene efter Stuxnet skræmmer.

Artikel top billede

Den japanske atomkatastrofe har sat ny fokus på sikkerheden i atomkraftværkerne verden over. Efter jordskælvet og den efterfølgende tsunami i Japan er det stadig usikkert om den totale nedsmeltning i Fukushima-atomkraftværket kan forhindres.

De tyske myndigheder har reageret ved at starte en større undersøgelse af sikkerheds-standarderne i landets atomkraftværker. Det gælder ikke kun den fysiske sikkerhed og kølingssystemerne, men også it-sikkerheden.

Det har længe været diskuteret om cyber-terrorister kunne være i stand til at trænge ind hos atomkraftværker og udløse en katastrofe. Scenariet er ikke helt urealistisk.

Den meget omtalte Stuxnet-orm sidste år viste, at det er faktisk at muligt at sabotere industrielle anlæg med en computervirus. Det menes at Stuxnet er skrevet for at ramme de iranske atomanlæg.

Stuxnet kan endda inficere systemer uden direkte internet-forbindelse – den spredes på usb-enheder – og den er skrevet specielt til Siemens-controllere, som også bruges på kraftværker.

Det tyske ministerium for miljø og reaktorsikkerhed BMU har udarbejdet et dokument med nye skrappe krav til sikkerheden i landets atomkraftværker. Det tyske tv-program kontraste har fået fat i det fortrolige dokument, som også beskæftiger sig med it-sikkerheden.

BMU ønsker blandt andet at få afklaret, om de tyske atomkraftværker er beskyttet mod simultane it-angreb mod strømnettet eller om det er muligt at få flere anlæg til at lukke ned samtidig med et målrettet angreb.

”Digitale systemer inden for reaktorsikkerhed skal kun indføres, når de kan garantere den samme sikkerhed mod manipulation som de nuværende analoge systemer,” hedder det i dokumentet.

Eksperter vurderer at kravene til sikkerheden er så høje, at det i praksis vil medføre at alle tyske atomreaktorer skal lukkes ned.

I USA har debatten omkring cyber-terrorisme især handlet om kritisk infrastruktur som Hoover-dæmningen. Den gigantiske Hoover-dæmning i nærheden af Las Vegas bliver ofte brugt som et skrækeksempel.

Forestillingen om en flodbølge der rejser sig fra Hoover-dæmningen er åbenbart meget velegnet til at sælge ideen om, at præsidenten skal have mulighed for at kappe forbindelsen til nettet.

Men eksperter afviser at det skulle være muligt for en hacker at åbne dæmningens sluser.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job