Første 45-nanometer-processor fra AMD

AMD har fremskyndet lanceringen af sin server-processor Shanghai og lover at fejlene fra forgængeren Barcelona ikke bliver gentaget.

AMD starter nu produktionen af sin næste server-processor under kodenavnet Shanghai. Den nye processor med fire kerner er den første 45-nanometer-model fra AMD. Shanghai var annonceret til det første kvartal af 2009, men chipfirmaet har overraskende valgt at fremrykke lanceringen - og lover samtidig, at man ikke vil gentage fejlene fra forgængeren Barcelona.

I september sidste år lancerede AMD sin nye Opteron server-processor Barcelona, men det viste sig hurtigt, at den var plaget af fejl. Først otte måneder senere var de første servere med Barcelona klar til markedet.

Derfor er der meget på spil for AMD, som har mistet terræn til Intel i det seneste år. Intel sælger allerede processorer med 45-nanometer-teknologi.

Ifølge AMD skulle Shanghai være op til 20 procent hurtigere end Barcelona ved samme taktfrekvens. Den indbyggede cache er desuden øget fra 2 til 6 MB.

Den første 45-nanometer-processor til desktop-computere fra AMD kommer omkring årsskiftet og har fået kodenavnet Deneb. I fjerde kvartal kommer desuden en seks-kerne-processor kaldet Istanbul til servere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere