Nu er der håb, for dem, der kan fare vild på en tallerken. Med en mobiltelefon og en GPRS-forbindelse er det muligt at hente landkort direkte fra Kort og Matrikelstyrelsen og på den måde komme på rette vej.
Har man en af de avancerede mobiltelefoner med bluetooth, er det med en GPS-modtager muligt at plotte ens præcise position ind på det mobile kort, og man vil se sig selv som en lysende rød prik, der bevæger sig.
Det er firmaet Euman, der har fået lov til at trække på Kort- og Matrikelstyrelsens store kortdatabase og udviklet et lille program til formålet.
»Man kan bruge vores system, Lifepilot, som et simpelt navigationssystem eller som en måde at få oplysninger om det sted, man befinder sig,« siger Mads Staunskjær, adm. direktør for Euman til Berlingske Tidende.
Han peger på, at Kort- og Matrikelstyrelsen også ligger inde med næsten 150 år gamle kort over store dele af Danmark, og det derfor også er muligt at få historiske kort over de områder, man befinder sig i.
Det lille program, Lifepilot, der gør det muligt at modtage og se kortene koster omkring 500 kroner i abonnement om året.