Fremgang for efaktura-konkurrent

Det finske softwareselskab Basware, der laver software til behandling af fakturaer, er gået frem med 114 procent i Danmark det seneste år.

Mens it-avisen ComON for nylig kunne afsløre, at der kun er et fåtal af kunder til bankernes storstillede projekt, efaktura, går det fremad herhjemme for en af systemets konkurrenter, det finske selskab Basware.

I 2003 steg selskabets omsætning 114 procent og samtidig faldt Baswares underskud fra 1,9 millioner kroner til 0,7 millioner kroner. I 2004 forventer Basware at lave sit første overskud i Danmark, hvor det finske selskab nu har været repræsenteret siden april 2002.

Selv om Basware er på vej frem, har selskabet også kunne mærke nogle af de samme problemer - som efaktura løb ind i - med at overbevise kunderne om fordelene ved elektronisk fakturering. Efaktura måtte for nyligt neddrosle sine forventninger til udbredelsen fra 20.000-30.000 kunder til blot 600 inden udgangen af 2004.

»Vi har måttet sande, at den generelle stagnation i markedet har krævet en større indsats end forventet for at få overbevist de danske virksomheder om effektiviseringsmulighederne ved indførelse af elektronisk fakturabehandling,«siger Carsten Jensen, administrerende direktør i Basware.

Han uddyber dog, at Basware inden for de nærmeste uger forventer at kunne løfte sløret for en række nye store kunder i Danmark - deriblandt det børsnoterede danske industriselskab, NKT.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S