Real melder sig tilbage

Real Networks har udviklet en ny tjeneste, der skal samle og streame alle dine mediefiler.

Artikel top billede

På næste uges D Mobile konference vil Real Networks demonstrere et nyt produkt til mediestyring. Dermed melder selskabet sig tilbage efter en lang periode, hvor det var ved at forsvinde i glemslen. Real Networks står bag den engang så succesfulde medieafspiller RealPlayer og firmaet fik en stor juridisk sejr over Microsoft i en sag, hvor softwarefirmaet stod anklaget for at bruge sit Windows-monopol til at tryne andre digitale medieafspillere.

Men siden er det gået skidt for Real Networks, og firmaet har tabt et langt opgør med filmindustrien om programmet RealDVD. En amerikansk dommer afgjorde tidligere i år, at Real Networks ikke længere må sælge RealDVD, som kan bruges til at kopiere dvd-film og gemme dem på harddisken. Filmbranchens forening MPAA sagsøgte Real Networks for at få stoppet salget af RealDVD og fik hurtigt udstedt et midlertidigt fogedforbud, som senere blev gjort permanent.

Real Networks endte med at betale erstatning og alle sagens omkostninger – en samlet regning på op mod 100 millioner kroner.

Nu kommer selskabet så med sit første store nye produkt i flere år. Det består angiveligt af to dele; en klientsoftware til computere og mobile enheder, som selv holder øje med, om der tilføjes nye mediefiler, og en webservice, som samler medierne og herefter streamer og overfører filerne til alle de enheder som brugeren ejer.

Tanken er altså, at man skal have adgang til hele sin komplette musik- og videosamling uanset hvor man er og hvilken enhed man benytter. Real vil ikke bygge sin egen mediebutik i stil med iTunes, men kun hjælpe brugerne med at samle og organisere deres købte mediefiler.

Real Networks har åbenbart ikke lyst til et nyt slagsmål med film- og musikbranchen, for selskabet lover at den nye tjeneste vil understøtte DRM-systemer og forhindre, at f.eks. copyright-beskyttede film eller tv-udsendelser kan streames.

Den første version af systemet skal fokusere på computere og mobile enheder som smartphones og tablet-pc'er, mens den næste skal udvide det til tv-bokse og spilkonsoller.

Det bliver gratis at benytte tjenesten til mediestyring og dermed er det lidt uklart, hvordan Real Networks egentlig har tænkt sig at tjene penge på det nye produkt. Real Networks tjener i dag de fleste af sine penge på at licensere sin streaming-teknologi til teleoperatører.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect