Forbud mod Windows i Tyskland?

Det tyske ugeblad "Der Spiegel" skriver at landets myndigheder frygter en hemmelig bagdør i Microsofts operativsystemer.

I 1999 fandt den amerikanske kryptografi-ekspert Andrew Fernandes en hemmelig nøgle i Windows med navnet "_NSAKEY". Microsoft afviste kategorisk, at nøglen skulle være en hemmelig bagdør, som den amerikanske efterretningstjeneste har fået indbygget i operativsystemet, men fundet af nøglen udløste en diskussion om, hvorvidt sikkerheden i Windows er tilfredstillende.


Nu rapporterer det tyske ugeblad "Der Spiegel" at den tyske regering har udstedt et forbud mod at anvende Windows i regeringskontorer. Ifølge ugebladet er regeringens forbud begrundet med frygten for en hemmelig NSA-bagdør i operativsystemet.


Men det tyske Forsvarsministerium afviser, at der skulle eksistere et forbud, og fremhæver at ministeriet har tegnet en generel licensaftale med Microsoft for et halvt år siden. En talsmand for ministeriet siger til nyhedstjenesten "Wired", at man også fortsat vil anvende Microsofts softwareprodukter. Han ville dog ikke afvise, at der stadig eksisterer store betænkeligheder omkring sikkerheden.


Det tyske udenrigsministerium har ifølge "Der Spiegel" besluttet ikke at anvende software til videokonferencer, når ministeriet kommunikerer med personale i landets ambassader rundt omkring i verden. En ansat i udenrigsministeriet er citeret for at sige, at tyskerne "lige så godt kunne holde deres konferencer direkte i Langley" (den amerikanske efterretningstjeneste CIA har sit hovedkvarter i Langley).


I et telefon-interview med Wired siger Fernandes, programmøren der fandt NSA-nøglen i Windows, at han ikke er sikker på, at nøglen faktisk blev plantet af efterretningstjenesten. Men han understreger, at almindelige mennesker ikke behøver bekymre sig om skjult overvågning. Kun store virksomheder og instituioner bør bekymre sig om sikkerheden i Windows.


(Kilde: Wired)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Brother Nordic A/S
    Import og engroshandel med kontormaskiner.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere