Kør Windows 7 på iPad

OnLive sender Windows-programmer fra skyen til din tablet.

Det er kun en måned siden firmaet OnLive forbløffede verden ved at gøre selv de tungeste 3D-spil tilgængelige på små letvægts-pc’er. Nu rykker firmaet sin cloud-baserede virtualiseringsteknologi et stort skridt videre: Tablet-pc’er er næste mål.

På konferencen All Things Digital i går kunne firmaet demonstrere, hvordan OnLive bringer Windows 7 programmer til en iPad.

Humlen er blot, at man helst skal være i nogenlunde fysisk overskuelig afstand fra det datacenter, hvor applikation afvikles, og at netforbindelsen skal være rimeligt hurtig.

Demonstrationen i går fandt sted i en afstand af 80 km fra det aktive datacenter, men ifølge OnLive-stifter Steve Perlman kan systemet formentlig komme til at fungere med en afstand på flere tusinde km mellem klienten og datacentret.

Perlman viste både, hvordan en iPad med OnLive kan afvikle Internet Explorer og flash-tunge hjemmesider, og han demonstrerede, hvordan systemet kan få iPad’en til at virke som nyt brugerinterface for et stort tungt 3D-modelling program, nemlig Maya til Windows 7.

Endnu er selve afvikingen via OnLive i beta, men en anden feature, nemlig tilskuer-adgang, er klar.

Med tilskuer-adgang kan man på en iPad eller Samsung Galaxy følge med i realtid i afviklingen af et program på en nærmere designeret pc – for eksempel et spil, der kører på hjemmepc’en.

Tilskuer-adgang på en tablet-pc har mange flere anvendelsesmuligheder, end man lige skulle tro, mener OnLive.

I demonstrationen i går viste Steve Perlman en iPad, der afviklede Maya, mens en Android-telefon var tilskuer til sessionen. Samtidigt blev det tunge Maya også afviklet på en Samsung Galaxy, mens en anden iPad var tilskuer til den session.

En OnLive-app, som giver tilskuer-adgang,skulle være tilgængelig på Apples Appstore fra i dag.

En video med demonstrationen kan ses på denne side  hos Wall Street Journal, der står bag All Things Digital. I skrivende stund er avisens video-server dog lagt ned af besøgende.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura