World Online svarer igen på kritik af flatrate-produktet

I en pressemeddelelse udsendt tirsdag aften svarer Internetudbyderen World Online igen på kritikken af firmaets nye flatrate-produkt.


I en artikel tirsdag gjorde Berlingske Tidende opmærksom på, at kunder der tilmelder sig World Onlines nye flatrate-produkt kunne risikere at tabe penge, hvis de ikke var villige til at opgraderede flatrate-abonnementet til en ADSL-opkobling.


Ifølge Berlingske Tidende kunne World Online opsige
flatrate-abonnementet, hvis kunden modsatte sig en opgradering til ADSL - uden at betale oprettelsesgebyret for flatrate-abonnementet tilbage. En opgradering til ADSL ville desuden koste kunden yderligere 3.000 kroner.


World Online hævder, at det er en misfortolkning af kontrakten og ændrer nu i kontraktens ordlyd, så enhver mulighed for misforståelse skulle være udelukket. World Online understreger i sin pressemeddelelse, at der
selvfølgelig vil ske en form for tilbagebetaling af gebyrer, hvis World Online opsiger sin kontrakt med kunden.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    itm8 A/S
    Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere