Power Mac G3 kan ikke opgraderes til G4

I pc-verdenen behøver man normalt ikke udskifte hele sin computer, hvis man ønsker en hurtigere processor - man kan blot udskifte pc'ens CPU med en nyere model. Men det samme gælder ikke for de Mac-brugere, som har købt en Power Mac G3 og ønsker at opgradere til den nye G4-processor. Apple siger, at det ikke er muligt at opgradere en G3-maskine til G4. Men tilsyneladende kan de første G3-modeller uden problemer udstyres med en G4-processor. I april - fire måneder efter lanceringen af G3 - udsendte Apple en firmware-opdatering, der skulle forbedre PCI-ydelsen. Men denne opdatering forhindrer samtidig, at maskinen kan opgraderes til G4. Power Mac'er uden den nye firmware kan derimod godt klare den nye processor.


Mange brugere mener derfor, at Apple har snydt dem til at hente opdateringen i den tro, at den vil gøre deres maskine hurtigere, mens den i virkeligheden gør det umuligt at udstyre maskinen med en hurtigere processor. Apple har indtil nu nægtet at kommentere sagen.


(Kilde: Wired)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Jobindex Media A/S
    Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere