Finansskandale i CA ryster topledelsen

Det amerikanske hovedsæde i Computer Associates er tilsyneladende hårdere rystet end tidligere antaget af den svindelskandale, som i går tvang softwareleverandøren til at afskedige ni medarbejdere. Måske rammer skandalen nu også i topledelsen.

Ifølge Financial Times skal CAs bestyrelse mødes i dag for at afgøre, om problemerne skal få konsekvenser for topdirektør Sanjay Kumar eller andre topledere. Selskabet har afvist at kommentere på rygter om, at Kumar trues af en fyring.

En gennemgang af CAs økonomi anført af en offenlig undersøgelsekommission er ved at blive afsluttet. Lederen af kommissionen, Walter Schuetze, blev inddraget i bestyrelsen i forbindelse med opstarten af kommissionens arbejde.

Sidste år blev tre medarbejdere bortvist fra CA i forbindelse med sagen - herunder finansdirektør Ira Zar. Spørgsmålet er, i hvor høj grad Sanjay Kumar og andre topledere var medvidende om de uregelmæssigheder, der fandt sted i softwarevirksomheden.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S